Holdinformationer om Nordisk


INFORMATIONER

Kontaktpersoner (mailadresser er kun tilgængelige efter login):

Mohammed El-SheikhTlf:5230 9685/

Spilletøj(primær/sekundær): Blå / Hvid / .

Primær hjemmebane: Ryparken.

Holdinformation: Kollegie tiltrådt pokalturneringen i 2011. Tiltrådt 2. division 2012.

Status 2019: Nr. 4 i 1. Division Herre (10 point efter 7 kampe)

Kollegietilknytning: Nordisk Kollegium, Strandboulevarden 32, 2100

KOMMENDE KAMPE
Søndag d. 15/9-201917:45Nordisk - RHK (1. Herre)Ryparken
Søndag d. 22/9-201915:00Bergsøe - Nordisk (1. Herre)DTUs baner

Resultater i 2019
Søndag d. 28/4-201916:30Nordisk - DGK (1. Herre)  4 - 3  Ryparken
Søndag d. 5/5-201919:45RHK - Nordisk (1. Herre)  3 - 2  Ryparken
Søndag d. 12/5-201917:00Nordisk - Bergsøe (1. Herre)  0 - 2  Ryparken
Søndag d. 19/5-201919:15Studentergaarden - Nordisk (1. Herre)  2 - 3  Ryparken
Søndag d. 26/5-201915:15Nordisk - Bergsøe (Pokal Herre)  3 - 2  Ryparken
Søndag d. 2/6-201918:15Nordisk - Tietgen (1. Herre)  0 - 1  Ryparken
Søndag d. 9/6-201915:30Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 2  Ryparken
Søndag d. 16/6-201915:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  3 - 0  Ryparken
Søndag d. 23/6-201920:15Nordisk - RHK (Pokal Herre)  0 - 3  Ryparken

NUVÆRENDE SPILLERTRUP (kampe i 2019)
Andreas Blume
Andreas Blume
(1 kampe i 2019)
Bjørn Bremholm
Bjørn Bremholm
(3 kampe i 2019)
Christoffer Bendtsen
Christoffer Bendtsen
(4 kampe i 2019)
Marc Fabricious
Marc Fabricious
(2 kampe i 2019)
Mathias Odgaard
Mathias Odgaard
(3 kampe i 2019)
Mohammed El-Sheikh
Mohammed El-Sheikh
(4 kampe i 2019)
Rasmus Nøddegaard
Rasmus Nøddegaard
(1 kampe i 2019)
Sebastian Christensen
Sebastian Christensen
(4 kampe i 2019)
William Tang Lærke
William Tang Lærke
(3 kampe i 2019)

STATISTIK (indeværende sæson)
TOPSCORERLISTE

Frederik "Degnamite" Abrahamsen1
Christoffer Bendtsen1
William Tang Lærke1
Sebastian Christensen1
IALT4
ASSISTLISTE

IALT0

TIDLIGERE RESULTATER
Søndag d. 30/9-201817:00Løvinderne (D) - Nordisk (2. Dame)  2 - 1  Ryparken
Søndag d. 23/9-201818:45Nordisk - RHK (D) (Pokal Dame)  0 - 11  Ryparken
Søndag d. 9/9-201815:00Nordisk - Løvinderne (D) (2. Dame)  0 - 3  Ryparken
Søndag d. 5/11-201717:00Nordisk - Tietgen (1. Herre)  4 - 2  Ryparken
Søndag d. 29/10-201717:00Nordisk - Studentergaarden (1. Herre)  0 - 0  Ryparken
Søndag d. 8/10-201716:15Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 1  Ryparken
Søndag d. 1/10-201715:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  4 - 1  Bavnehøj Idrætsanlæg
Søndag d. 17/9-201716:00Nybrogaard - Nordisk (1. Herre)  0 - 1  DTUs baner
Søndag d. 10/9-201716:00Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  3 - 0  DTUs baner
Søndag d. 18/6-201715:30Nordisk - Tietgen (Pokal Herre)  1 - 9  Ryparken
Søndag d. 11/6-201714:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  3 - 0  Artillerivej
Søndag d. 4/6-201715:30Studentergaarden - Nordisk (1. Herre)  9 - 0  Ryparken
Søndag d. 28/5-201716:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  2 - 5  Ryparken
Søndag d. 21/5-201715:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  2 - 0  Ryparken
Søndag d. 7/5-201715:30DGK - Nordisk (Pokal Herre)  0 - 4  Ryparken
Søndag d. 30/4-201717:15Nordisk - Nybrogaard (1. Herre)  7 - 1  Ryparken
Søndag d. 23/4-201717:15Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  2 - 3  Ryparken
Søndag d. 9/10-201617:00Nordisk - Morbærhaven (1. Herre)  5 - 0  Ryparken
Søndag d. 2/10-201617:00Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 5  Ryparken
Søndag d. 25/9-201615:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  5 - 0  Bavnehøj Idrætsanlæg
Søndag d. 11/9-201616:00Bergsøe - Nordisk (1. Herre)  0 - 3  DTUs baner
Søndag d. 4/9-201614:15Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  1 - 0  DTUs baner
Søndag d. 19/6-201616:30Nordisk - Bergsøe (1. Herre)  3 - 0  Ryparken
Søndag d. 12/6-201615:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  2 - 0  Artillerivej
Onsdag d. 8/6-201618:00Ostenfeld - Nordisk (Pokal Herre)  3 - 0  DTUs baner
Søndag d. 5/6-201616:00Morbærhaven - Nordisk (1. Herre)  0 - 1  Herstedøsterskole
Søndag d. 29/5-201616:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  5 - 5  Ryparken
Søndag d. 22/5-201616:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  3 - 3  Ryparken
Tirsdag d. 17/5-201618:00Tietgen - Nordisk (Pokal Herre)  0 - 2  Artillerivej
Søndag d. 17/4-201615:30Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  0 - 2  Ryparken
Søndag d. 3/4-201616:30Nordisk - Egmont (Træning)  1 - 4  Ryparken
Søndag d. 1/11-201516:30Nordisk - William Demant (1. Herre)  6 - 1  Ryparken
Søndag d. 25/10-201516:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  0 - 3  Ryparken
Søndag d. 4/10-201516:30Egmont - Nordisk (1. Herre)  1 - 3  Ryparken
Tirsdag d. 29/9-201521:00Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  1 - 3  Ryparken
Søndag d. 27/9-201516:30RHK - Nordisk (1. Herre)  1 - 17  Ryparken
Søndag d. 20/9-201516:30Nordisk - Rebæk Søpark (1. Herre)  3 - 0  Ryparken
Søndag d. 13/9-201514:15Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  5 - 2  DTUs baner
Søndag d. 6/9-201516:30Nordisk - Tietgen (1. Herre)  2 - 4  Ryparken
Søndag d. 21/6-201517:00Nordisk - Tietgen (Pokal Herre)  3 - 4  Fælledparken Kunst
Søndag d. 14/6-201512:30William Demant - Nordisk (1. Herre)  2 - 3  DTUs baner
Søndag d. 7/6-201515:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  6 - 1  Bavnehøj Idrætsanlæg
Søndag d. 31/5-201516:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  2 - 1  Ryparken
Søndag d. 24/5-201520:00Nordisk - Rebæk Søpark (Pokal Herre)  3 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 17/5-201516:30Nordisk - RHK (1. Herre)  3 - 1  Ryparken
Søndag d. 10/5-201516:30Nordisk - Hjortespring (Pokal Herre)  5 - 1  Ryparken
Søndag d. 3/5-201514:00Rebæk Søpark - Nordisk (1. Herre)  2 - 7  Rebæk Søpark
Søndag d. 19/4-201514:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  2 - 1  Artillerivej
Søndag d. 29/3-201517:00Nordisk - RHK (Træning)  4 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 26/10-201417:00Nordisk - DGK (1. Herre)  3 - 3  Fælledparken Kunst
Søndag d. 5/10-201415:15Egmont - Nordisk (1. Herre)  2 - 0  Ryparken
Søndag d. 28/9-201417:00Tietgen - Nordisk (1. Herre)  3 - 0  Artillerivej
Søndag d. 21/9-201420:00Nordisk - Ostenfeld (1. Herre)  3 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 14/9-201415:30Otto Mønsted - Nordisk (1. Herre)  1 - 0  Bavnehøj Idrætsanlæg
Onsdag d. 10/9-201418:00Tietgen - Nordisk (Pokal Herre)  6 - 1  Artillerivej
Søndag d. 7/9-201415:15Nordisk - RHK (1. Herre)  2 - 1  Ryparken
Torsdag d. 4/9-201417:15DGK - Nordisk (1. Herre)  1 - 2  Livgardens Kaserne
Søndag d. 15/6-201417:00POP - Nordisk (1. Herre)  0 - 7  Vadgård Skole
Søndag d. 1/6-201417:00Nordisk - Tietgen (1. Herre)  4 - 5  Fælledparken Kunst
Søndag d. 25/5-201418:30Nordisk - Egmont (1. Herre)  3 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 18/5-201416:00Ostenfeld - Nordisk (1. Herre)  2 - 2  DTUs baner
Søndag d. 4/5-201418:30Nordisk - Otto Mønsted (1. Herre)  3 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 27/4-201418:30RHK - Nordisk (1. Herre)  2 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 13/4-201418:30Nordisk - POP (1. Herre)  7 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 3/11-201315:15Nordisk - William Demant (2. Herre)  3 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 20/10-201315:00William Demant - Nordisk (2. Herre)  1 - 5  DTUs baner
Søndag d. 6/10-201315:15Nordisk - Rebæk Søpark (2. Herre)  5 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 29/9-201320:20RHK - Nordisk (2. Herre)  0 - 5  Fælledparken Kunst
Søndag d. 22/9-201314:45Kampsax - Nordisk (2. Herre)  1 - 0  DTUs baner
Onsdag d. 18/9-201318:00Bergsøe - Nordisk (2. Herre)  0 - 5  DTUs baner
Søndag d. 15/9-201315:15Nordisk - Villum Kann (2. Herre)  2 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 8/9-201318:15Nordisk - POP (Pokal Herre)  2 - 3  Fælledparken Kunst
Søndag d. 23/6-201317:15Nordisk - Villum Kann (Pokal Herre)  6 - 0  Fælledparken Kunst
Søndag d. 9/6-201317:00Nordisk - Hjortespring (2. Herre)  6 - 4  Fælledparken Kunst
Søndag d. 26/5-201314:00Rebæk Søpark - Nordisk (2. Herre)  3 - 3  Rebæk Søpark
Søndag d. 19/5-201316:15Nordisk - Kampsax (2. Herre)  3 - 1  Fælledparken Kunst
Søndag d. 12/5-201317:00Nordisk - RHK (2. Herre)  2 - 3  Fælledparken Kunst
Søndag d. 5/5-201316:30Villum Kann - Nordisk (2. Herre)  2 - 1  DTUs baner
Fredag d. 26/4-201318:00Hjortespring - Nordisk (2. Herre)  2 - 3  Skinderskovgård
Søndag d. 14/4-201320:15Nordisk - Bergsøe (2. Herre)  6 - 1  Fælledparken
Søndag d. 28/10-201220:00Nordisk - Hjortespring (2. Herre)  2 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 7/10-201220:00Nordisk - Nybrogaard (2. Herre)  1 - 2  Fælledparken Kunst
Søndag d. 30/9-201212:30William Demant - Nordisk (2. Herre)  3 - 4  DTUs baner
Torsdag d. 27/9-201220:00Tietgen - Nordisk (2. Herre)  3 - 1  Uafklaret
Søndag d. 16/9-201215:20Nordisk - RHK (2. Herre)  3 - 0  Fælledparken Kunst
Torsdag d. 7/6-201220:40Nordisk - Tietgen (2. Herre)  1 - 4  Fælledparken
Fredag d. 1/6-201218:00Hjortespring - Nordisk (2. Herre)  5 - 6  Hammergårdsskolen
Torsdag d. 24/5-201219:00Nybrogaard - Nordisk (2. Herre)  1 - 0  DTUs baner
Søndag d. 20/5-201216:15Nordisk - William Demant (2. Herre)  1 - 1  Ryparken
Søndag d. 6/5-201215:20RHK - Nordisk (2. Herre)  3 - 1  Fælledparken
Søndag d. 29/4-201213:00Nybrogaard - Nordisk (Pokal)  2 - 1  DTUs baner
Onsdag d. 15/6-201119:45Ostenfeld - Nordisk (Pokal)  2 - 0  DTUs baner

STATISTIK (alle tiders)
TOPSCORERLISTE

Mathias Heltberg24
Andreas Ubbe Dall19
Joakim14
Emil Brodersen7
Lasse4
IALT68
ASSISTLISTE

Alexander Stangerup5
Andreas Ubbe Dall5
Mathias Heltberg3
Christoffer Klinkby2
Joachim Kristensen1
IALT16

ANTAL KAMPE

Mathias Heltberg23
Anders Johansen22
Joachim Kristensen19
Andreas "Goth" Goth19
Henrik Ebert Jørgensen-Palmelund19
IALT102
ANTAL SÆSONER

Frederik 'Station' Ågesen3
Rosbach3
Anders Johansen3
Andreas "Goth" Goth3
Emil Brodersen3
IALT15

TIDLIGERE SPILLERE
Alexander Regel ChristensenAlexander StangerupAnders Johansen
Andreas "Goth" GothAndreas Ubbe DallChristian Carstensen
Christoffer KlinkbyDustin PatelEmil Brodersen
Frederik "Hesten" JantzenFrederik 'Station' ÅgesenFrederik Bech
Hans GeneeHenrik Ebert Jørgensen-PalmelundJakob
Jakob BambergerJakob JepsenJesper Schultz
Jesper SørensenJoachimJoachim Kristensen
Joachim SchmidtJoakimJohan
Johannes RasmussenJohnJonas Engeroth
Jonas JensenKallestrupKristian Kampmann
LasseMads EirupMads Filbert
Mads KnudsenMarcus IngholtMartin Andersen
Mathias HeltbergMathias OdgaardMathias Pinkowski
Mike BudekMike LaugeMikkel Engberg
Morten NielsenMorten ValvikNiclas Madsen
Niklas Flink Nikolai LaursenPhillip Jacobsen
Rasmus DybkjærRosbachRune Rasmussen
Simon Flachs
Til forsiden
Carlsberg Sport logo